KANSERİN İLACI ŞAKAYIK VE ZERDEÇAL

admin 11/06/2012 0

Doktor Halit Yerebakan, kalp nakli ve yapay kalpler konusunda uzman… Ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz’ün başkan olduğu Columbia Üniversitesi Tamamlayıcı Tıp Bölümü’nde başkan yardımcısı. Asistanlığını da yürüttüğü Öz’e ‘Bir gün sizi de geçeceğim ve benimle gurur duyacaksınız’ diyen Yerebakan’a hangi bitkilerin kanser, diyabet, migren gibi hastalıklara iyi geldiğini sorduk.

Sibel Ateş Yengin
sibel.ates@aksam.com.tr
Halit Yerebakan, çocukken MIT’te (Massachusetts Institute Of Technology)  profesör olan babası gibi, bir gün mühendis olacağının hayalini kurmuş. Annesinin ‘Oğlum doktor olacak’ telkinlerinden etkilenmeden, üniversite için sınava girdiğinde tercih yaparken aklında hiç tıp fakültesi olmamasına rağmen tıp yazmış… ‘İleride mühendis olunca arkadaşlarına tıbbı da yazmıştım dersin’ diyen babasının önerisiyle… Ve tıp fakültesine girdiğinde buna sevinen sadece annesi olmuş. Halit Yerebakan o günleri şöyle anlatıyor: ‘Sonucu duyan herkes tebrik telefonu açıyordu. En mutlusu annem, sevinçten kalpten gidecek. Bende ve babamda moral sıfır. Bir daha sınava girmeye cesaretim yok, tıp fakültesine gitmesem ‘aptal’ derler adama dedim ve kaydımı yaptırdım.’
Ancak okulun daha ikinci haftasında bu mesleğe aşık olduğunu anlamış Yerebakan.
Üniversitenin ikinci yılında da yolu Mehmet Öz’le kesişmiş. ‘Dünya üzerinde kim mesaj atsa hemen cevap verir, işte öyle yüce kalpli biridir’ dediği Mehmet Öz’e kendisiyle çalışmak istediğini anlatan bir e-posta göndermiş. Hemen yanıt veren Öz’le tanışma hikayesinin devamını heyecanla anlatıyor Yerebakan.
‘Bana verdiği cevabı biraz soğuk buldum. ‘Özgeçmişin yeterliyse gelebilirsin’ diyordu. Oysa ben ikinci sınıftaydım, ne kadar özgeçmişim olabilir ki? Program koordinatörüne e-posta yazmamı istedi. Sonuçta Columbia Üniversitesi beni kabul etti. Kliniğe giriyorum, çıkıyorum Mehmet Bey’i uzaktan görüyorum, ‘Merhaba’ bile diyemiyorum. Canım sıkıldı; ‘Söylediğiniz basamakları aştım, kabul edildim, dört gündür önümden geçiyorsunuz, selamlaşamıyoruz. Buraya sizin için geldim, beraber çalışamayacaksam dönerim’ diye bir  e-posta daha attım. Ertesi gün hemen randevu verdi. ‘Seni çok sevdim, güzel bir elektriğin var, yanımdan ayrılma’ dedi. Ve o günden beri de hiç kimseye sunmadığı olanakları sunarak devamlı yanında olmamı sağladı. Çok keyifli bir eğitim dönemi yaşadım onunla. Sabahları ameliyata girer, Mehmet Hoca gelsin diye beklerdik. Gecikince de ‘Çocuklar nerede kaldınız?’ diye bize kızardı. Sonra da ‘Kusura bakmayın akşam Clinton’la beraber yemekteydim’ derdi. Çok eğlenceli bir karakteri var. Hocam geç kaldınız dediğimizde ‘Cezam ne?’ diye sorar, biz de 50 şınav çekmesini söyleriz hemen oracıkta şınavını çeker, ameliyata öyle girerdi.’
Akciğer nakli üzerine de çalışan Yerebakan’la ilk kalp ameliyatını, ölüm hakkındaki düşüncelerini, eşlerini aldatan erkeklerin kalp krizi geçirme risklerini konuştuk.

- İlk girdiğiniz ameliyatı  hatırlıyor musunuz?
İlk izlediğim ameliyatı hatırlıyorum. Birinci sınıftaydım. Kalp cerrahı olmaya karar verdiğim gündü. İzlediğim ameliyatı yapan kalp cerrahı, ‘Daha yolun başındasın, aklını peynir ekmekle mi yedin? Bırak bu işleri, vazgeç’ demişti. Ben de ‘Kalbi durdurdunuz, sonra da çalıştırdınız. Bu mucizevi bir mekanizma, madem bir şey olmak istiyorum o zaman kalp cerrahı olmak istiyorum’ demiştim. Kalp gerçekten mucizevi bir organ.

DUA İYİLEŞTİRİYOR
- Ölüm hakkındaki düşünceleriniz değişti mi?
Değişmedi. Ben inançlı bir hekimim. Bu dünyanın da geçici bir yer olduğuna inananlardanım. Biz ameliyat sonrası hasta yakınlarından inansalar da inanmasalar da dua etmelerini isteriz. Bu Columbia Üniversitesi’nde yaptığımız bir çalışmadır. Din farkı gözetmeksizin dua edilen hastaların ameliyattan sonra çok daha iyi toparladığını rapor ettik ve bunu tıp literatürüne yazdırdık. Bu çalışmanın kurucusu Mehmet Öz’dür. Kalp ameliyatlarına girdiğimde de açıkçası bunların hiçbiri aklıma gelmiyor. Tek isteğim hastamı bu dünyada bir dakika daha fazla yaşatmak. Hastamı sevdiklerinin yanında bir dakika fazla tutmaya vesile oluyorsam ne mutlu…

- Kalp krizi geçirmiş birinin eşini, sevgilisini aldatması yeni bir krizi tetikler mi yoksa bu şehir efsanesi mi?
Doğrudur. Kalp hastalıklarını azaltmanın, kalp krizinden korunmanın önemli yollarından biri cinsel ilişkidir. Mehmet Hocam da haftada 4-5 kez cinsel ilişkiyi önerir.
Stresiniz ortadan kalkıyor, hormonlarınız dengeleniyor, fiziksel aktivitede bulunuyorsunuz ve inanılmaz bir şekilde kalori harcıyorsunuz. Düzenli yaptığınızda egzersiz yapmış oluyorsunuz. Tabii ki kişinin kendi eşiyle olan cinsel beraberliğinden söz ediyoruz. Standart birinin kalp krizi geçirme ihtimali kendi eşiyle beraber olmasıyla azalıyor. Eşinizin dışında biriyle birlikte olursanız o zaman tehlikeli olan adrenalin hormonu salgılanıyor ki bu da çok sağlıklı değil. Kaçamak, gizli, strese girerek başkasıyla birlikte olduğunuzda adrenalin kalbinizi yoruyor ve krize neden oluyor.

- Aşk acısı çeken birinin kalbinde ne tür değişiklikler oluyor?
Aşk acısı çeken insanın kalbi de acır. Siz üzülürseniz, metabolizmanızda değişiklikler olursa, strese girersiniz kalbiniz de sizinle eşzamanlı olarak strese girer. Çünkü bütün hormonlar kalp sistemi üzerinde etkilidir. Bilinmeyen başka sinir iletim sistemleri de var kalpte. Dolayısıyla üzgün olduğunuzda salgılanan hormon aynı zamanda kalp ritminizi de değiştiriyor. Kalp metabolik olarak acır ama fiziksel olarak baş ağrısı gibi de ağrı yapmaz.

- Kalp naklinde ABD mi yoksa ülkemiz mi daha başarılı?
ABD’de yılda 2 bin 200 kalp nakli yapılıyor. Bunun 500-600′ü çocuk. Ülkemizde hiç çocuk kalp nakli yok. Erişkin kalp nakli sayısı yılda             80-100 yani Amerika’nın yüzde beşine tekabül ediyor. Son dönemde arttı, büyük bir başarı. Üstelik ABD standartlarında yapılıyor.

KANSERİN İLACI ZERDEÇAL
- Alternatif tıp mı, modern tıp mı?
Mehmet Öz, Columbia Üniversitesi’nde Tamamlayıcı Tıp Bölümü’nün başkanlığını, ben de başkan yardımcılığını yapıyorum. Alternatif tıbbı bilimsel olarak yapmaya çalışıyoruz. Amerikan hükümeti Çin’le anlaşma yaptı. Kanser, kalp yetmezliği, AIDS, diyabet ülkelerin en fazla para akıttığı hastalıklar. Diyabet için ‘yirmi yıl sonra ABD’yi batıracak hastalık’ deniyor. Çin’de bitkilerle uygulanan alternatif tıp ve ABD modern tıp sistemi entegrasyonuyla ilgili bilimsel çalışmalar yapılıyor. Mucize olacak bitkiler üzerinde çalışıyoruz. Şakayık kökü, zerdeçal ve üzüm çekirdeği yağının kanser hücrelerini resmen öldürdüğü bilimsel olarak kanıtlandı. Kanser hastalarına ‘zerdeçal hapları kullanın’ diyoruz. Zerdaçal metastazları küçültür.
- Buzlu su zayıflatır mı?
Evet. Kişi bir günde iki litre buzlu su içerse günde 150 kalori veriyor. Merkezi ısım 37-38 derece ama dışa yansıması 36,5 derece. Buzlu suyu içince vücut bu suyu, vücut ısıma getirmeye çalışıyor. Dolayısıyla enerji harcanıyor.

ZENCEFİLLE MİGREN AĞRILARINA SON VERİN
- Zayıflamak için: Oolong çayı, lipit metabolizmasını hızlandırır ve daha çok yağ yakmanızı sağlar.
- Migren: Zencefil çayı, güçlü antienflamatuar özelliğiyle prostaglandinleri bloke eder ve bu da ağrınızın kaybolmasını sağlar.
- Libidoyu artırmak için: Ginseng çayının yapılan araştırmalarda kadınlarda cinsel arzuyu arttırdığı ve erkeklerde de erektil disfonksiyona faydası olduğu görülmüştür.
- Şişkinlik ve gaz şikayeti için: Yetersiz sindirim, şişkinliğinin başlıca sebeplerindendir. Nane safra akışını arttırarak sindiriminizi kolaylaştırır. Limon ekleyerek tatlandırabilirsiniz, şeker için yaban mersini suyu ilave edilebilir. Tatlandırıcı eklemeyin, tüm tatlandırıcılar şişkinliğe yol açabilir. Taze nane yapraklarını limon suyuyla buz kalıbında dondurabilirsiniz. Her buz kalıbına limon suyu ve 5 yaprak nane koyabilirsiniz. Günde 3 kez bir bardak suya 3 kalıp bu buzlardan koyarak içebilirsiniz, bu yaz ayları için en güzel içeceklerden biri olacaktır.

TURUNÇGİLLER ALZHEIMER’A İYİ GELİYOR, KOKUSU BİLE ZAYIFLATIYOR
- Tavuk eti mi, kırmızı et mi tercih edelim?
Tavuk etiyle dana eti aynı zararda…
- Yumurta yiyelim mi?
Her gün bir yumurta yiyebilirsiniz. Tabii ki organik, antibiyotiksiz olmalı. Kabuğu kahve renkli olanı tercih edin.

- Kutu süt sağlığa zararlı mı?
Çok yararlı. Bulunduğu karton ambalajın içerisi plastik kaplı olduğu için özellikle üretim tarihi en yakın olanı tercih etmelisiniz. Bilinenin aksine uzun ömürlü sütler en kaliteli olanları. İnek sütüyle anne sütü arasında bir fark yok. Amaç aynı; evlat büyütmek.

- Beyaz ekmek yemek zararlı mı?
Kepek ekmeğini öneriyoruz çünkü lif oranı çok yüksek. Beyaz ekmekten, tuzdan ve şekerden uzak duracağız. Esmer olsun da çavdar da tam buğday da yenebilir. Rafinasyonu az olduğu sürece sorun yok.

- Üç öğün mü, altı öğün mü yemeliyiz?
6 öğün şeker hastaları için önemli. Biz üç öğün yiyin aralarda da karnınız acıkırsa fındık, fıstık yiyin diyoruz.

- Meyveyi sınırsız yiyebilir miyiz?
Meyve sınırsız yenmez. Şeker şekerdir. Limitlemek lazım. Günde bir ya da iki porsiyon meyve özellikle de yemeklerden iki saat sonra yenmeli. Çünkü meyve, sulu şekerdir. Anlık kan şekeri yükselmesine bağlı olarak vücudunuzda hormonal değişiklikler oluyor ve daha sonra yağları yakamaz hale geliyorsunuz.

- Peynir, yoğurt şişkinlik yapar mı?
İkisi de şişkinlik yapmaz. Vücudumuzda herhangi bir intoleransı yoktur. Süte karşı vardır. Peynir altı suyundan ilaç yapılıyor. Peynirin mikrobik olmamasına dikkat etmek gerekiyor. Köyden gelen tulum peyniri ne kadar temiz şartlarda üretilse de tüketilmemeli. İçindeki bakteri miktarını bilemezsiniz.

- Suyun içine limon atmalı mı?
Limon alkali içeriyor. Suyun içine limon dilimleri koyabilirsiniz. Sadece limon da değil, greyfurt, portakal, mandalinanın kokusu bile zayıflamaya yetiyor. Ayrıca Alzheimer’dan koruyor.

YORUM YAZIN »