YAY’I 2014′TE NELER BEKLİYOR?

admin 01/01/2014 0
YAY’I 2014′TE NELER BEKLİYOR?

R. HAKAN KIRKOĞLU – Milliyet

2014’e genel bakış

Son bir yıldır, 2013 Ekim’inden bu yana kariyerinize ve hayattaki genel amaçlarınıza yönelik konularda oldukça riskli, dağıtıcı ve kafa karıştırıcı bir süreçten geçmektesiniz. 2014 bu soru işaretlerinin sonlandığı ve kendinizi toparlayabileceğiniz bir yıl olabilir. Sözünü ettiğimiz süreçhenüz tam anlamıyla bitmiş olmasa da, 2014 yılının Aralık ayından itibaren önünüzde daha gerçekçi bir gündem meydana gelmeye başlayacak. Bu dönemde, Satürn’ün Akrep burcunda ilerlemesi 2012’nin son aylarından itibaren bazı elde olmayan koşullar, kontrol kaybı ve endişelere yol açmış olabilir. Bu durum özellikle yükselen burcu Yay olanlar için önemli riskler ve huzursuzluklar getirmişti. Gizli durumlar, beklemeler, belirsizlikler, elde olmayan nedenler yüzünden oldukça yıprandınız. Bu yeni yılda, sözünü ettiğimiz konularda toparlama özellikle yılınikinci yarısında belirgin hale gelmeye başlayacak, ancak kuşkusuz bu süreçte daha sabırlı olmaya çalışmalısınız. Özellikle Mars’ın geri gideceği 1 Mart- 20 Mayıs tarihleri arasında gelecek hedeflerinizde, gruplar içerisinde ve sosyal alanda kendinize yeni bir plan yaratmak için çaba sarf edebilirsiniz. Bu dönemde akılcı olmak gerekiyor.

SIKINTILAR BİTECEK
Özellikle 17 Temmuz’dan itibaren burcunuzun yöneticisi olan Jüpiter’in Aslan burcuna ilerlemesi sizin için harika olacak. Şans ve gelişme olanakları yeniden doğarken, üzerinizdeki sıkıntılardan kurtulmaya başladığınızı görebileceksiniz. Yılın ilk yarısında fırsatlar daha çok ortaklaşa konular ve ailevi kaynaklardan gelebilir. Ancak bu fırsatlar bir yandan da bazı endişeler ya da tam olarakrahat hareket edemediğiniz durumlar da getirmiş olabilir. Halbuki 17 Temmuz sonrasında kendinizi daha özgür ve güvende hissedebileceğiniz, hayattan yeniden keyif almaya başlayacağınız koşullar doğmakta. Jüpiter’in bu destekleyici transiti yabancılarla ilgili konularda, gerek iş gerekse özel hayatınızda daha hızlı ilerleme imkânları sunmakta.

KARARSIZ OLABİLİRSİNİZ
26 – 30 Kasım doğumlu Yay’lara ise önemli uyarılarımız olacak. Eğer bu tarihler arasında doğmuşsanız, Neptün’ün dağıtan, belirsiz ve karmaşık kılan etkisi altındasınız. Çoğu zamanNeptün’ün etkisini açık bir şekilde göremeyiz ve bu süreç içerisinde yüksek beklentilere ve hayallere açık dururuz. Hayal kurmak güzel olsa da, Neptün’ün sert açısı hayat yönümüzde belirsizliklere, ne istediğimize bir türlü karar verememeye ve sürekli arayış içerisinde kalmayaneden olur. Durum böyle olunca, bu dönemde bazı Yay’lar kimlikleri, kendilerine güvenleri konularında soru işaretleri ile karşılaşabilir. Bu nedenle, 26 – 30 Kasım doğumlu Yay’lar için 2014 biraz karmaşık şartlar getirmekte.

ÇOK DAHA BAĞIMSIZ
1 – 9 Aralık doğumlu Yay’lar ise 2014 boyunca Uranüs’ün canlandıran etkisi altında olacak. Uranüs bizi uyandıran, ‘reset’leyen, daha farklı düşünme ve bakış açıları kazandıran, olayları tüm çıplaklığı ile görmemizi sağlayan bir güçtür. Uranüs’ün destekleyici açısı altında özellikle kişiselyaratıcılık alanında, kendinizi daha bağımsız, bireyci hatta eksantrik ifade etme olanağı bulabilirsiniz. Değişik sürprizler ve değişime açık durduğunuz koşullar özellikle yaratıcı konularda, aşkta, keyif ve eğlence getiren konularda gündeme gelebilir. Yükselenleri Yay olanlar da bu temaları 2010’dan bu yana yaşamaktalar.
Özellikle yükselen burcu Yay olanlar açısından 2008 yılından bu yana iş ve para konularında daha fazla mücadele söz konusu. Bu süreç 2015’e kadar mesleki alanda gerekli değişiklikleri yapabilmeniz açısından sizi uyanık tutmakta. Para kazanmak konusundaki hırs ve mücadele isteğinizi daha yaratıcı kılacak değişiklikler yaşayabilirsiniz.

Merkür geri giderken nelere dikkat etmeli?

2014 yılında Merkür, 6 – 28 Şubat, 7 Haziran – 1 Temmuz ve 4 – 25 Ekim 2014 tarihleri arasında 3 kere geri hareket yapacak. Merkür’ün su elementlerinde başlayacak olan bu geri hareket dönemlerinde birtakım sıkışmalar gündeme gelebilir. İletişimlerinizde daha anlayışlı davranmalısınız.
Merkür 6 – 28 Şubat 2014 arasında Balık burcunda geri hareketine başlayarak Kova burcuna doğru geri gidecek. Eve ait konularda karışıklıklar yaşanabilir. Neptün’ün de aynı bölgede olması yanlış anlaşılmaların daha fazla olabileceğine işaret ediyor.
7 Haziran – 1 Temmuz 2014 arası Merkür geri hareketine Yengeç burcunda başlayacak ve İkizler burcuna doğru geri gidecek. Haziran’ın sonuna doğru ortaklarla ilgili konular gündeminize gelebilir.
Yılın son Merkür retrosu 4 – 25 Ekim 2014 arası Akrep burcunda başlayacak. Özel hayatınızla ilgili konulara daha fazla odaklanabilirsiniz.

Yükselen burcunuza göre 2014

Yükselen Koç: Yükselen burcunuzdaki özgürleşmeyi ve sürprizleri anlatan Uranüs’ün olumlu etkisiyle kişiliğinizi daha güçlü ve bağımsız bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. İş hayatınızla ilgili konular da güçlü bir yenilenme arzusu içindesiniz. 1 Mart - 24 Mayıs arasında ortaklıklarda tartışmalar yaşanabilir.
Yükselen Boğa: Özgürlüğüne düşkün Yay’lar Satürn’ünilişkiler ve ortaklıklar alanından yaptığı kısıtlayıcı koşullardan bunalabilirler. Ortaklaşa konularda yükler artabilir. Bir an önce gerçekleşmesini istediğiniz konularda Satürn engeller, kısıtlamalar hatta blokajlar çıkarabilir. Temmuz sonrasında ev,yuva ve aile konularında şanslısınız.
Yükselen İkizler: Akrep burcunda yıl sonuna kadar devam edecek olan Satürn transiti sizden çalışma ortamınıza sorumluluk üstlenerek odaklanmanızı istiyor. Temmuz ayına kadar para konularında şanslı olacaksınız. Kazançlarınızı doğru değerlendirmeli, harcamalarınızı kontrol altında tutmalısınız. Neptün etkisindeki kariyer konularında mantıklı hareket etmelisiniz.
Yükselen Yengeç: Kariyer konularınız ve mesleki alandaki tutumunuz Uranüs’ün Koç burcundaki transiti etkisiyle değişkenlik gösteriyor. 2014 yılında da Mars transiti etkisiyle Temmuz ayına kadar ev ve kariyer alanına fazlasıyla odaklanmanız gerekebilir. 1 Mart – 24 Mayıs arasındaki Mars retrosunda dengeleri korumakta zorlanabilirsiniz.
Yükselen Aslan: Çalışma hayatınızla ilgili alanda Oğlak burcundaki Plüton’un getirmekte olduğu güç mücadeleleri üzerinizde bir baskı oluşturabilir. Sistemli bir çalışma temposu içinde başarılı olabilirsiniz. Ailevi konularda sabrınızın test edildiği hissine kapılabilirsiniz.
Yükselen Başak: Uranüs gezegeni Koç burcundaki etkisi ortak finans konularında değişken koşullar yaşamanıza sebep oluyor. 2014 yılının ilk yarısında özellikle 1 Mart-  24 Mayıs arasındaki Mars retrosunda maddi eksende çalkantılar yaşayabilirsiniz. Duygusal olarak bağlanmış olduğunuz kişilerle paylaşımlarınızda kullanılmadığınıza emin olmalısınız.
Yükselen Terazi: Maddi eksende ve para konularında Satürn’den kaynaklanan sıkışıklıklar sebebiyle yeteneklerinizi daha akılcı yaklaşımlar içinde değerlendirmeye çalışmalısınız. Yılın ilk yarısında kariyer alanında büyük başarı elde edebilirsiniz. Ancak Neptün transitinin iş ortamınıza ve çalışma koşullarınıza getireceği dalgınlıklara dikkat etmelisiniz.
Yükselen Akrep: Akrep burcunda ilerleyen Satürn sizi ilişkiler ve karşınıza gelen kişilerle olan paylaşımlarınızda ciddi testlerden geçiriyor. Üzerinize düşen sorumlulukları yerine getirmek durumdasınız. İş ortamınızda beklenmedik değişiklikler söz konusu olabilir. 1 Mart – 24 Mayıs arasında Mars geri hareket yaparken kontrol dışı gelişen temalar ortaklı dengeleri sarsabilir.
Yükselen Yay: Koç burcundaki Uranüs desteği ile kendinizi daha iyi ifade edebilir, yaratıcı yönlerinizi ortaya çıkarabilirsiniz. Temmuz ayına kadar süreçte, özellikle 1 Mart – 24 Mayıs arasında aşk hayatınızda sorunlar yaşayabilirsiniz. Temmuz ayına kadar Jüpiter size ortak finans alanında destek vermeye devam edecek. Sonrasında Aslan burcuna geçecek olan Jüpiter’in getireceği çevresel ve ilişkisel fırsatları olumlu değerlendirmelisiniz.
Yükselen Oğlak: Bu yıl özellikle Mars’ın geri hareket yapacağı 1 Mart  24 Mayıs tarihleri kariyer alanındaki ve ailevi konulardaki beklenmedik olaylar sizi oldukça uğraştırabilir. Mars’ın Temmuz’a kadar Terazi burcunda ilerleyecek olması kariyer konularına her zamankinden çok efor harcayacağınızı gösteriyor.
Yükselen Saka: Mesleki konularda Satürn transitinin getirdiği sıkışma ve yüklerle daha soğukkanlı olmayı öğreniyorsunuz. 2014 yılının ilk yarısında çalışma ortamınızda daha rahat koşullar içine girebilirsiniz. Mars’ın geri gideceği 1 Mart – 24 Mayıs tarihleri arasındaki dönemde iletişimsel alanda ortaya çıkabilecek pürüzler sizi sinirsel olarak gerginleştirebilir.
Yükselen Balık: Satürn transiti 2014 yılında sizden kariyer temellerini oluşturacak konularda ciddi yaklaşımlar içinde olmanızı talep ediyor. İlişki veya ortaklık içinde olduğunuz kişilerle paylaşımlarınızda gözü kapalı hareket edebilirsiniz. 2014 yılının ilk yarısında Terazi burcundakalacak olan Mars ortak finans konularında dengeleri sarsabilir. Yılın ikinci yarısında Jüpiter iş ortamınızda yükselmenizi sağlayacak fırsatlar getirecektir.

YAY BURCU

23 KASIM - 21 ARALIK

İŞ, PARA VE KARİYER

Son yıllarda mesleki konularda istediğiniz başarılı olmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Satürn’ün Akrep burcundaki bu yıl da devam edecek olan transiti sizi elinizde olmayan sebeplerden kaynaklanan birtakım gelişmeleri nasıl karşılayacağınız konusunda test etmeye devam edecek. 2012’nin son aylarından itibaren olayların gidişatını kontrol etmeniz daha da zorlaştı. Özellikle içinde ortaklıklarda krizler yaşanabilir. Önceki yıllarda yaptığınız mesleki girişimler içinde riskli olan işler varsa, bu yıl gereken düzeltmeleri yapmak sizi oldukça uğraştırabilir. 23 Aralık 2014’ten sonra burcunuza geçecek olan Satürn artık hayatınızla ilgili sorumlulukları ciddi bir şekilde üstlenmenizin zamanı geldiğine işaret edecek.
2014 yılı genelinde  27 – 28 - 29 Kasım doğumlu Yay’lar kariyer ve eve ait dengeleri oturtmakta daha fazla akıl karışıklığı yaşayabilirler. Balık burcunda ilerleyen Neptün’ün yapacağı sert etkisebebiyle yaşam temellerine ait konularda doğru adımlar atmak pek kolay olmayabilir. Aslında butransit sizin katı yönlerinizi yumuşatma yönünde sizi olumlu etkileyebilir. Ancak işlerin dağılma yönüne gitmesini de engellemeniz gerekiyor. 30 Kasım – 8 Aralık arasında doğmuş olan Yay’lar hayatlarında sürprizlerle karşılaşabilir. Kişisel becerilerinizi daha orijinal bir şekilde çevrenizle paylaşabilirsiniz.
Yeteneklerinizi değerlendirmek yönündeki hırsınızı sistemli bir çalışma temposu içinde verimli kullanmaya çalışmalısınız. Plüton transiti sizi yoğun bir mücadele ve güç savaşı içine çekebilir. Şans gezegeni Jüpiter, Temmuz ayına kadar size ortak finans alanında destek vermeye devam edecek. Ancak buna güvenip fazla harcama ve masrafa girmemeye de dikkat etmelisiniz.

AŞK, EVLİLİK VE İLİŞKİLER

Yay ve Yükselen burcu Yay olan kişiler son 2 yıldır aşk hayatlarında heyecanlı ilişkiler deneyimlemekte. Koç burcunda ilerleyen Uranüs’ün değişimler getiren enerjisi 2014 yılında 1 – 8 Aralık arasında doğmuş olan Yay’ların ayaklarının yerden kesilmesini sağlayabilir.
Evli Yay’lar ve Yükselen Yay’lar arasında çocuk sahibi olma planları kuranlar beklenmedik bir anda hamilelik haberi alabilir. Ancak Uranüs beklenmedik olaylarla alakalı olduğu için dikkatli olmakta yarar var.
Yılın ikinci yarısından sonra Jüpiter’in destekleyici etkisiyle yurtdışı seyahatleri size keyif verebilir. Yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Venüs ve Mars gezegenlerinin burcunuzla uyumlu açılar kurduğu dönemlerde ilişkilerinizi geliştirebilirsiniz.
2014 yılının Temmuz ayına kadar Terazi burcunda kalacak olan Mars transiti tüm Yay’ların sosyalhayatını hareketlendirecek. Ancak 1 Mart – 24 Mayıs arasındaki Mars retro döneminde gruplarla olan ortak çalışmalarınızda birtakım engellerle karşı karşıya kalabilirsiniz.
29 Eylül - 23 Ekim arasında Venüs içinde bulunduğunuz sosyal gruplarla olan paylaşımlarınızda parlamanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda şans gezegeni Jüpiter’in de desteğiyle sizi mutlu edecektutku ve heyecan getirici deneyimler söz konusu olabilir.
16 Kasım – 10 Aralık arasında Venüs burcunuzda ilerlerken, ikili ilişkilerinizde ve çevresel koşullarınızda pozitif etkiler altında olacaksınız. Bu durum ilişkiler eksenini olumlu etkileyecek, evlilik veya beraberliklerinizi de güçlendirecektir.

SAĞLIK

2014 yılında dikkat etmeniz gereken en önemli etkiler Neptün’ün Balık burcundaki transitinden ve Satürn’ün Akrep burcundaki transitinden gelebilir.
27 – 28 – 29 Kasım doğumlu Yay’lar yıl genelinde ilaç kullanımına dikkat etmeli. Dalgınlık,dikkatsizlik, halsizlik gibi şikâyetler ve alkol kullanımından kaynaklanabilecek rahatsızlıklar olabilir. Bazı şikâyetlerinize teşhis koymak bile kolay olmayabilir.
Ayrıca aşırı iş yükü ve kontrol edemediğiniz gelişmeler üzerinizde stres ve baskı yaratabilir. Daha iyimser yaklaşımlar içinde olmaya çalışmalısınız.

Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/bireysellik-on-plana-cikacak/gundem/detay/1814189/default.htm

YORUM YAZIN »